Inwestuj
w nowe technologie

OFERTA

Zrównoważony rozwój

Ujawnienie informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem

Informacje na gruncie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych („Rozporządzenie SFDR”).

Rozporządzenie SFDR ustanawia zharmonizowane przepisy dla uczestników rynku finansowego i doradców finansowych dotyczące przejrzystości w odniesieniu do wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju oraz brania pod uwagę niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju w prowadzonych przez nich działaniach, a także w odniesieniu do przedstawiania przez nich informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem na temat produktów finansowych.

Na gruncie Rozporządzenia SFDR spółka Polskie Inwestycje Technologiczne Alternatywna Spółka Inwestycyjna S.A. z siedzibą w Warszawie, KRS: 0000723158  („PIT ASI”), prowadząca działalność na podstawie wpisu do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego („KNF”), kwalifikowana jest jako:

- uczestnik rynku finansowego, ponieważ jest zarządzającym alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ZASI), czyli na gruncie prawa europejskiego: zarządzającym alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI),

 - produkt finansowy ponieważ jest alternatywną spółką inwestycyjną (ASI), czyli na gruncie prawa europejskiego: alternatywnym funduszem inwestycyjnym (AFI).

Z uwagi na fakt, że PIT ASI wykonuje działalność na podstawie wpisu do rejestru prowadzonego przez KNF, cześć regulacji Rozporządzenia SFDR zostanie zastosowana na zasadzie analogii oraz zgodnie stanowiskami Komisji Nadzoru Finansowego.

 

Przejrzystość strategii dotyczących ryzyka dla zrównoważonego rozwoju (art. 3 ust. 1 Rozporządzenia SFDR)

W procesie zarządzania PIT ASI nie są uwzględniane czynniki związane ze zrównoważonym rozwojem - PIT ASI nie posiada strategii dotyczącej wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Jednocześnie PIT ASI nie oferuje produktów finansowych promujących aspekty środowiskowe lub społeczne (bądź oba te aspekty) albo mających na celu zrównoważone inwestycje.

 

Przejrzystość w zakresie niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju na poziomie podmiotu (art. 4 ust. 1 oraz 7 ust. 2 Rozporządzenia SFDR)

PIT ASI przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych nie przewiduje brania pod uwagę głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju z perspektywy oddziaływania inwestycji na otoczenie - z uwagi na charakter prowadzonej przez PIT ASI działalności (w szczególności rodzaj udostępnianych produktów i skalę prowadzonej działalności) - zwiększyłoby to istotnie koszty funkcjonowania PIT ASI, a w dalszej perspektywie obniżałoby rentowność inwestycji.

 

Przejrzystość polityk wynagrodzeń w związku z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju (art. 5 ust. 1 Rozporządzenia SFDR)

PIT ASI, jako podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 2 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE, nie jest podmiotem zobowiązanym do przyjęcia polityki wynagrodzeń, o której mowa w art. 23 ust. 1 tej dyrektywy. Równocześnie  PIT ASI jest podmiotem zwolnionym z obowiązku opracowania i wdrożenia polityki wynagrodzeń zgodnie z art. 70zb ust. 4 Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2022 poz. 1523 z późn. zm.).

W związku z powyższym oraz wobec braku strategii dotyczącej wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, PIT ASI nie dotyczy wymóg zapewnienia spójności polityki wynagrodzeń z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju.

 

 

 

 

Polskie Inwestycje Technologiczne Alternatywna Spółka Inwestycyjna S.A. została wpisana do rejestru KNF jako Alternatywna Spółka Inwestycyjna