Inwestuj
w nowe technologie

OFERTA

Ustawa z dnia 16.08.2023 r.

Informacja dla inwestorów zarządzanych ASI

Spółka Polskie Inwestycje Technologiczne Alternatywna Spółka Inwestycyjna S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”), jako zarządzający alternatywną spółką inwestycyjną („ASI”), informuje inwestorów zarządzanych Spółki (akcjonariuszy), że w dniu 29 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U. z 2023 r. poz. 1723; „ustawa zmieniająca"), wprowadzająca szereg zmian do przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 681 z późn. zm.; „ustawa o funduszach") regulujących działalność ASI i zarządzających ASI.

Poniżej  zwracamy uwagę na kluczowe przepisy dotyczące funkcjonowania zarządzających ASI oraz ASI, znowelizowane ustawą zmieniającą, w tym zmiany dotyczące obejmowania praw uczestnictwa ASI przez klientów detalicznych, a w szczególności przepisy art. 56 ust. 1 i 2 ustawy zmieniającej oraz o art. 8a ust. 4 oraz art. 70k ustawy o funduszach.

1.       Zmieniono treść art. 8c ust. 1 ustawy o funduszach, zgodnie z którą inwestorem ASI jest podmiot, który posiada prawa uczestnictwa ASI i spełnia kryteria klienta profesjonalnego (art. 2 pkt 13a ustawy o funduszach). Wkład do ASI w zamian za prawa uczestnictwa ASI może wnieść podmiot spełniający kryteria klienta profesjonalnego (art. 8c ust. 4 ustawy o funduszach).

2.       Zmieniono uregulowania co do możliwości traktowania osób fizycznych jako klientów profesjonalnych, mianowicie uznanie osoby fizycznej za klienta profesjonalnego wymaga obecnie złożenia przez osobę fizyczną wniosku o traktowanie jej jako klienta profesjonalnego, dokonania przez zarządzającego ASI oceny jej wiedzy i doświadczenia pozwalającego na podejmowanie właściwych decyzji inwestycyjnych oraz właściwą ocenę ryzyka związanego z tymi decyzjami, a także wniesienia przez osobę fizyczną wkładu do ASI, którego wartość będzie nie mniejsza niż równowartość w złotych kwoty 60.000 euro (ustalonej się przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień wniesienia wkładu) (art. 70k ust. 1 i 3 ustawy o funduszach).

Środki na wniesienie przez osobę fizyczną wkładu w przypadku, o którym mowa powyżej, nie mogą pochodzić z pożyczki, darowizny lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej z ASI, zarządzającym ASI lub jednostką powiązaną z tymi podmiotami w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości (art. 70k ust. 4 ustawy o funduszach).

3. Na zarządzającego ASI nałożono obowiązki dotyczące weryfikacji transakcji dotyczących zbywania praw uczestnictwa ASI. Stosownie do dodanego art. 70k ust. 6 ustawy o funduszach czynność prawna mająca za przedmiot prawa uczestnictwa w ASI, prowadząca do przeniesienia tych praw lub uprawnień z nich wynikających na podmiot inny niż inwestor tej ASI oraz zarządzający ASI zarządzający tą ASI wymaga wyrażenia zgody w formie pisemnej przez zarządzającego ASI zarządzającego tą ASI. Zarządzający ASI odmawia wyrażenia zgody, jeżeli po dokonaniu weryfikacji podmiot, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie spełnia warunków pozwalających na jego uznanie za klienta profesjonalnego, z uwzględnieniem art. 70k ust. 3 i 4 ustawy o funduszach. Czynność prawna dokonana bez wyrażenia zgody przez zarządzającego ASI jest nieważna.

Powyższych przepisów art. 70k ust. 3-6 ustawy o funduszach nie stosuje się, w przypadku gdy co najmniej 50% praw uczestnictwa ASI posiadają klienci profesjonalni, o których mowa w art. 2 pkt 13a lit. a-m ustawy o funduszach (art. 70k ust. 7 ustawy o funduszach).

4. W art. 8a ustawy o funduszach dodano ust. 4 wskazujący, że ASI nie może zawrzeć umowy pożyczki lub innej umowy o podobnym charakterze, dokonywać emisji obligacji lub innych papierów wartościowych niebędących prawami uczestnictwa ASI,  jeżeli udzielającym pożyczkę lub zawierającym inną umowę o podobnym charakterze albo obejmującym lub nabywającym obligacje lub inny papier wartościowy jest osoba fizyczna. Ograniczenie to nie dotyczy osoby fizycznej uznanej za klienta profesjonalnego, z uwzględnieniem art. 70k ust. 1 i 3 ustawy o funduszach.

5. Zgodnie z dodanym art. 70a ust. 6 ustawy o funduszach zarządzający ASI ma obowiązek prowadzenia własnej strony internetowej, na której zamieszcza w szczególności informacje oraz ogłoszenia wymagane przez prawo.

6. Zgodnie ze znowelizowanym art. 70zd ust. 3 ustawy o funduszach zewnętrznie zarządzający ASI wpisany do rejestru zarządzających ASI informując o zarządzaniu nową ASI obowiązany jest przekazać także statut lub umowę tej ASI.

7. Wskazano dodatkowe okoliczności, w których zarządzających ASI może zostać wykreślonych przez Komisję Nadzoru Finansowego z prowadzonego rejestru. Obowiązujące dotychczas przesłanki wykreślenia z rejestru zarządzających ASI zostały uzupełnione o możliwość wykreślenia zarządzającego ASI z rejestru w sytuacji:

a) wykreślenia go z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego,

b) nieuiszczenia przez niego opłaty za wpis do rejestru zarządzających ASI, powiększonej o należne odsetki, w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia pisma informującego o wpisie do rejestru zarządzających ASI oraz wysokości związanej z tym opłaty,

c) nieuiszczenia przez niego rocznej opiaty na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym, o której mowa w art. 236 ust. 2g ustawy o funduszach, powiększonej o należne odsetki, w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku uiszczenia tej opłaty,

d) nieprzekazania sprawozdania okresowego, o którym mowa w art. 222c ust. 1 ustawy o funduszach, uwzględniającego informacje określone w art. 222e ust. 1 ustawy o funduszach, w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu na przekazanie tego sprawozdania,

- art. 70zf ust. 1 pkt 1a-1d ustawy o funduszach.

8. Zmieniono przepisy dotyczące informacji przekazywanych inwestorom przez zarządzających ASI na temat zakresu nadzoru sprawowanego przez Komisję nad tymi zarządzającymi. Zgodnie z art. 229d ust. 1 ustawy o funduszach informacje dotyczące ASI, w tym uprawnionej do posługiwania się nazwą "EuVECA" lub "EuSEF", oraz zarządzającego ASI, w tym wpisanego do rejestru EuVECA oraz EuSEF, publikowane przez zarządzającego ASI, w tym wpisanego do rejestru zarządzających EuVECA lub do rejestru zarządzających EuSEF, rzetelnie przedstawiają sytuację finansową tych spółek, ryzyko związane z nabyciem praw uczestnictwa alternatywnej spółki inwestycyjnej w tym uprawnionej do posługiwania się nazwą "EuVECA" lub "EuSEF", oraz zasady i zakres nadzoru sprawowanego przez Komisję nad tymi zarządzającymi ASI, w tym wykonującymi działalność na podstawie wpisu do rejestru zarządzających ASI.

9. Zgodnie ze zmianą art. 70zb ust. 4 ustawy o funduszach, do zarządzających ASI wykonujących działalność na podstawie wpisu do rejestru zarządzających ASI, stosuje się przepisy tej ustawy dotyczące tajemnicy zawodowej. Jednocześnie zgodnie z art. 282 ust. 3c ustawy o funduszach, nie narusza obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej przekazanie przez zarządzającego ASI informacji stanowiących taką tajemnicę dotyczących zarządzającego ASI lub zarządzanej ASI podmiotom posiadającym prawa uczestnictwa ASI, a także innym podmiotom w związku z podejmowaniem czynności związanych z wprowadzaniem do obrotu lub realizacją polityki inwestycyjnej ASI, przejęciem zarządzania ASI, podejmowaniem czynności, o których mowa w tytule IV Kodeksu spółek handlowych, dotyczących .zarządzającego ASI oraz ASI.

 

Ustawa zmieniająca wprowadza określone przepisy przejściowe, skierowane do podmiotów wykonujących obecnie działalność zarządzania ASI na podstawie wpisu do rejestru albo na podstawie zezwolenia, oraz do osób będących inwestorami ASI:

1) zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy zmieniającej osoby fizyczne, które posiadały w dniu wejścia w życie tej ustawy prawa uczestnictwa ASI, której co najmniej 50% praw uczestnictwa nie posiadali klienci profesjonalni i które nie spełniają warunku określonego w art. 70k ust. 3 ustawy o funduszach, pozostają inwestorami ASI;

2) zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy zmieniającej osoby fizyczne, o których mowa w pkt 1 powyżej, nie mogą obejmować nowych praw uczestnictwa ASI, w szczególności uczestniczyć w obejmowaniu akcji nowej emisji, sprzedaży akcji własnych,  podwyższeniu  wartości  nominalnej  akcji  -  w spółce  akcyjnej - jeżeli wartość nowych wkładów liczonych łącznie z dotychczasowymi wkładami tych osób fizycznych będzie mniejsza niż określona w art. 70k ust. 3 ustawy o funduszach oraz o ile nie zostanie dokonana pozytywna ocena osoby fizycznej zgodnie z art. 70k ust. 1 ustawy o funduszach;

3) zgodnie z art. 56 ust. 3 ustawy zmieniającej umowy, o których mowa w art. 8a ust. 4 ustawy o funduszach, tj. umowy pożyczki lub inne umowy o podobnym charakterze, zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, nie mogą podlegać nowacji ani mieć wydłużanych terminów płatności należnych osobom fizycznym, od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej.

Polskie Inwestycje Technologiczne Alternatywna Spółka Inwestycyjna S.A. została wpisana do rejestru KNF jako Alternatywna Spółka Inwestycyjna